آموزش نحوه ی راه اندازی درایور MDC20 با نرم افزار Hercules

نرم افزار Hercules یک محیط تست برای پروتکل­ های Serial(RS232 or RS485) ، UDP ، TCP می ­باشد. این نرم ­افزار تنها شامل یک فایل EXE. بوده و نیاز به نصب ندارد. این نرم افزار را می ­توانید از آدرس زیر دانلود کنید:

hercules-setup.soft32.com

برای تست و کنترل درایور MDC20 با استفاده از نرم ­افزار Hercules آن را دانلود، نصب و سپس اجرا کنید. تغذیه درایور MDC20 را برقرار کرده و کابل USB  را متصل کنید. در صورتی که درایور FTDI را قبلا روی سیستم خود نصب کرده باشید(برای اطلاع از نحوه دانلود و نصب درایور FTDI به مقاله ای آموزشی در هم زمینه به این نشانی مراجعه کنید) درایور شناسایی شده و سپس وارد Device Manager سیستم خود شده و شماره درگاه USB را  در سربرگ Serial در قسمت Name در نرم افزار Hercules به درستی وارد کنید. همچنین نرخ ارسال اطلاعات(Baud Rate) را روی ۹۶۰۰ تنظیم کنید.

مطابق جدول۱ در User’s Manual درایور MDC20 ، درایور را در مد عملیاتی Factory Reset قرار داده(سوئیچ­های ۱ و ۲  را در حالت ON و سوئیچ­های ۳ و۴  را در حالت OFF قرار دهید). اکنون روی دکمه  Open در نرم ­افزار کلیک کنید. در صورتی که شماره درگاه را به درستی وارد کرده باشید پیام Serial port COM… opened در قسمت Received/Sent data نمایش داده خواهد شد.

اکنون دکمه ریست در درایور MDC20 را به مدت یک ثانیه فشار دهید. مقادیر تنظیمات پیش فرض کارخانه مطابق شکل زیر از سمت درایور ارسال خواهد شد:

Factory-Reset-Mode

شکل۱: ریست کردن درایور MDC20 به تنظیمات پیش فرض کارخانه

مطابق شکل۱ آدرس بورد صفر، مد انکودر شمارش ساده و نرخ ارسال اطلاعات ۹۶۰۰ تنظیم می­ گردد. حال موتور DC یا Stepper خود را به درایور متصل کنید.

تست عمکرد درایور MDC20 در مد عملیاتی موتورDC

درایور MDC20 قادر به راه اندازی دو موتور DC یا یک موتور Stepper می­ باشد. برای تست عمکرد درایور MDC20 در مد عملیاتی موتور DC پس از اتصال موتور یا موتورهای DC به درایور هر چهار سوئیچ را در حالت ON قرار داده و دکمه ریست را به مدت یک ثانیه فشار دهید تا وارد مد عملیاتی موتور DC شوید. بعد از ورود به مد عملیاتی DC پیغام DC Mode is Activated از سوی درایور ارسال خواهد شد.

در قسمت پایین نرم ­افزار Hercules در قسمت Send تیک­ های HEX را فعال نمایید. اکنون با توجه به جدول دستورات در حالت درایور یک یا دو موتور DC در User’s Manual درایور MDC20 ­ می­ توانید با ارسال دستورات حرکتی یک یا دو موتور DC را کنترل کنید. به عنوان مثال برای اینکه موتور یک با سرعت ۳۲(۲۰ هگزادسیمال) شروع به حرکت کند با توجه به جدول دستورات مطابق شکل زیر رشته ۰X00  ۰X64  ۰X20  را ارسال نمایید:

DC-MODE

شکل۲: ارسال فرمان حرکت برای موتور یک برای چرخش در جهت ساعت گرد

در صورتی که دکمه­ های Send را به ترتیب از بالا به پایین کلیک کنید موتور یک در جهت ساعت گرد با سرعت ۲۰ هگزادسیمال یا همان ۳۲ دسیمال شروع به حرکت خواهد کرد.

دقت کنید که به جای وارد کردن دستورات در سه ردیف مجزا می­ توان به صورت شکل زیر آن ها را به صورت یکجا در یک ردیف وارد و ارسال کنید:

DC-MODE-MOTOR1

شکل۳

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

4 پاسخ

  1. صدرالدین ناصری می‌گه:

    با سلام و ممنون بابت مطالب خوبتون
    لطفا در ارتباط با نحوه خوجی گرفتن از انکودر متصل شده به مدار درایور MDC20 با استفاده از نرم افزار هرکولس توضیح دهید. با سپاس از شما

  2. مجتبی می‌گه:

    سلام میشه نحوه ی اتصال به یک سرور دیگرو بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE