بخش ۲-۲ کنترل روشنایی LED با استفاده از پتانسیومتر و برد آردوینو

برد آردوینو یک برد اپن سورس مناسب برای نمونه سازی می باشد و بر اساس سخت افزار و نرم افزار منعطف و ساده پایه ریزی و طراحی شده است. اگر شما دانشجو ،هنرمند، طراح و یا علاقه مند به سرگرمی و یا ایجاد سیستم های تعاملی هستید حتی با تجربه و دانش بسیار اندک در حوزه الکترونیک می توانید از بر آردوینو برای ایجاد پروژه خود استفاده نمایید. این برد توسط کشور ایتالیا ساخته شده و روانه بازار شده است.

در این فیلم آموزشی با نحوه ارتباط سریالی بهتر و کامل تر آشنا خواهید شد. در این فیلم به کمک یک پتانسیومتر میزان روشنایی یک LED را تغییر خواهیم داد.

تعریف پتانسیومتر:

poten

باید بدانید که پتانسیومتر یک مقاومت سه پایانه با یک اتصال یا دکمه متحرک قابل تنظیم برای تقسیم ولتاژ است. اگر تنها دو ترمینال استفاده شود (یک سمت و جاروب کن) به عنوان یک مقاومت متغیر یا رئوستات عمل می‌کند. پتانسیومترها معمولا برای کنترل دستگاه‌های الکتریکی مانند کنترل صدا در تجهیزات صوتی استفاده می‌شود. پتانسیومتر هم چون یک مقاومت متغیر عمل می کند. پتانسیومترها به طور مستقیم برای کنترل قدرت قابل توجه (بیش از یک وات) به ندرت استفاده می‌شوند، توان تلف شده در پتانسیومتر با توان در بار کنترل شده مقایسه می‌شود. در عوض از آن ها برای تنظیم سطح سیگنال آنالوگ (مانند کنترل صدا در تجهیزات صوتی)، به عنوان کنترل ورودی مدارهای الکترونیکی استفاده می‌شود. برای مثال دیمر (تیره کننده) نور لامپ از پتانسیومتر، برای کنترل سوییچینگ ترایاک استفاده می‌کند.

ویدئو این آموزش را در زیر مشاهده می نمایید:

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

  1. سمانه می‌گه:

    سلام من این پروژه را انجام دادم ولی یه نکته اینکه LED من با کم و زیاد کردن پتانسیومتر نورش کم و زیاد نمی شودو فقط به جایی که مقدار پتانسیومتر کمترین جالت می شود خاموش و تک چشمک می زند. مشکل چی می تونه باشه ؟
    در ضمن مقاومت شما چند کیلو اهم می باشد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE