ارتباط درایور موتور دی سی MD10 با برد آردوینو

ارتباط درایور موتور دی سی MD10  با برد آردوینو

در این مقاله آموزشی قصد دارم شما را با نحوه اتصال و کنترل درایور موتور دی سی MD10 با برد آردوینو آشنا کنیم. برای آشنایی بیشتر با این محصول به سایت ربات سازان مراجعه کنید.

برای راه اندازی این درایور ابتدا دستورالعمل موجود در جعبه این درایور را مطالعه نمایید. سپس این درایور را به صورت زیر به برد آردوینو متصل نمایید. همانطور که در شکل زیر پیداست موارد زیر برای این اتصال رعایت شده است.

  • دیپ سوییچ بر روی ON تنظیم شده است. این به شما امکان می دهد که موتور DC را با PWM کنترل نمایید.
  • پین dir درایور به پین ۴ برد آردوینو متصل شده است.
  • پین PWM درایور به پین ۳ برد آردوینو  متصل شده است. این پین را به پپن های دیگری از برد آردینو که می توانند PWM تولید کنند می توان متصل کرد. پین هایی که کنار آنها علامت ~ وجود دارد، قادر خواهند بود سیگنال PWM ایجاد کنند.
  • پین GND درایور MD10 به پین GND برد آردوینو متصل شده است.
  • سیم های موتور دی سی را به فونیکس مربوط به MOTOR متصل کنید.
  • سیم های توان ورودی را نیز به فونیکس POWER با رعایت پلارتیه اتصال نمایید.

MD10[robotmakers.ir]

شکل ۱

در این جا قصد داریم برنامه ای بنویسیم که سرعت موتور دی سی را با توجه به مقادیر  PWM کنترل نماییم. به عبارت دیگر قصد داریم اگر مقدار وارد شده توسط کاربر بین ۰ تا ۱۲۷ وارد گردد، موتور دی سی در یک جهت و اگر بین ۱۲۸ تا  ۲۵۵ اعمال گردد، در خلاف جهت اولیه دوران نمایید. اگر دقت نمایید از دستور map برای تبدل اعداد بین ۰ تا ۱۲۷ و ۱۲۷ تا ۲۵۵ به ۰ تا ۲۵۵ استفاده شده است. بعد از پروگرام کردن آردوینو توسط این برنامه، وارد Tools>>serial monitor  شوید (شکل ۲)  و عدد PWM مربوط به خود را در آنجا وارد کرده و بر روی Send کلیک کنید (شکل ۳).

serialMonitor[robotmakers.ir]

شکل ۲

 

Monitor[robotmakers.ir]

شکل ۳

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE