راه اندازی موتور DC با PLC دلتا

در این آموزش قصد داریم نحوه راه اندازی موتور DC  را با استفاده از درایور MD10 و AMD10 و PLC دلتا مدل ۱۴SS2 آموزش دهیم.

سه ویدیوی زیر نحوه راه اندازی درایور در دو حالت حلقه باز و حلقه بسته را نشان می دهد. در حالت حلقه باز شما تنها بر مبنای PWM ارسالی سرعت چرخش موتور را به صورت درصدی از صفر تا ماکزیمم تغییر خواهید داد. اما در حالت حلقه بسته شما سرعت دقیق را با یک کنترل PID و فیدبک گیری از سرعت دورانی موتور آن را کنترل خواهید نمود.

یک کلید برای روشن و خاموش کردن موتور و یک کلید برای تغییر جهت گردش موتور طبق مدار نشان داده شده در شکل، به ورودی های  X0 و X1 پی ال سی متصل میشود. خروجی Y0 به پایه Dir درایور به منظور کنترل جهت و خروجی Y1 به پایه PWM درایور به منظور کنترل سرعت متصل می‌شود. همچنین خروجی Y2 به یک چراغ سیگنال متصل می‌شود که در حالتی که موتور با حداکثر سرعت دوران می‌کند فعال می‌شود.

برنامه PLC به گونه ای نوشته شده است که با فعال شدن کلید متصل به X0، خروجی Y1 به صورت PWM با حداقل پهنای پالس فعال شده و به مرور پهنای پالس افزایش می‌یابد که منجر به افزایش سرعت موتور می‌گردد. پس از اینکه موتور به حداکثر سرعت خود می‌رسد، موتور به مدت ۱۰ ثانیه با همان سرعت دوران می‌کند و سپس پهنای پالس به مرور کاهش می‌یابد تا زمانی که موتور خاموش می‌گردد. پس از ۵ ثانیه این سیکل مجدد انجام می‌شود تا زمانی که کلید متصل به X0 غیر فعال شود و موتور خاموش گردد.

با فعال شدن کلید متصل به X1 خروجی Y0  فعال شده و جهت حرکت موتور تغییر می‌کند.

باید به این نکته توجه شود که منطق پایه‌های PWM و Dir درایور ۰ تا ۵ ولت می‌باشد. در حالیکه ولتاژ خروجی PLC، ۲۴ V DC است. بنابراین با قراردادن یک مقاومتKΩ  ۵٫۴ مطابق مدار نشان داده شده در شکل، ولتاژ ۰ تا ۲۴ ولت خروجی PLC را به ۰ تا ۵  ولت تبدیل می‌کنیم.

از مهندس عرفانی و سلیمانی بابت تهیه و تنظیم این آموزش ها کمال تشکر و قدردانی را داریم.

راه اندازی موتور DC با PLC دلتا توسط درایور MD10

PLC1

راه اندازی موتور DC با PLC دلتا توسط درایور MD10 به صورت حلقه بسته:

PLC2

راه اندازی موتور DC با PLC دلتا توسط درایور AMD10 به صورت حلقه بسته:

PLC3

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE