نوشتن اعداد بر روی LCD با برد آردوینو و دیپ سویچ

نوشتن اعداد بر روی LCD با برد آردوینو و دیپ سویچ

در این مقاله می خواهیم اعداد را بر روی یک LCD نمایش داده و با استفاده از دومیکرو سوییچ اعداد را کم و زیاد کنیم برای این منظور به قطعات زیر نیاز داریم:
۱-یک برد آردوینو ۲-پتاسیومتر
۳-دو عدد دیپ سوئیچ ۴-LCD
۵-دو عدد مقاومت ۶-برد بورد به همراه سیم برد

نحوه اتصالات در نرم افزار fritzing را در شکل زیر مشاهده می کنید

Deepswitch[robotmakers.ir]

نکات مهم:

۱-برای اتصال یک LCD به آردوینو به ۶ تا پین دیجیتال نیاز می باشد که باید هم آنها به صورت خروجی تعریف بشوند. در جدول زیر شماره پایه های متصل رو میتوانید مشاهده نمایید:

TableLCD[robotmakers.ir]

۲-برای تنظیم نور صفحه LCD باید یک پتانسیومتر به LCD  وصل کنیم.این پتانسیومتر سه پایه دارد. پایه اول یا سوم ( از هر طرفی که بخوانید) را به VCC و زمین متصل می کنیم. پایه دوم که مهمترین پایه می باشد را به پایه شماره سه LCD متصل کنید. نقشه نصب شماتیک LCD  به صورت شکل زیر است

LCD_schematic[robotmakers.ir]

برنامه آردوینو

در ایتدا بخش کتابخانه مربوط به کنترل LCD  را فراخوانی کرده و تابعی که LCD  را کنترل می کند فراخوانی می کنیم. پایه های ۲-۷ را به LCD  اختصاص می دهیم و سایر متغییر ها را تعریف می کنیم. بطوریکه متغییر  inc را  برای دیپ سوئیچ افزاینده و متغییر  dec  را به به دیپ سوئیچ کاهنده مربوط می سازیم. متغییر های بعدی که با اندیس ۱ هستند مربوط به افزاینده و اندیس ۲ مربوط به کاهنده است و count  هم متغیر اولیه می باشد که مقدارش صفر است.

در این بخش از کد که تنها یکبار تکرار می شود (void setup)  برای LCD    شانزده ستون و دو  ردیف تعریف می کنیم. سپس محل نمایش اعداد بر روی LCD را مشخث خواهیم کرد. lcd.setCursor(0,0)) . به علاوه می خواهیم  عبارت داخل ” هم بروی LCD  نمایش داده شود  و سپس در سطر۲ و ستون۱ متغیر count نمایش داده می شود.

کد دییپ سویچ افزاینده

کد دیپ سویچ کاهنده

تهیه کننده:مهندس تقوایی- مهندس پاینده

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE