کنترل سرعت موتور استپر با استفاده از درایور MSD02، برد آردوینو و پتانسیومتر

درایور MSD02، برد آردوینو و پتانسیومتر

در این مقاله قصد داریم با استفاده از یک پتانسیومتر، سرعت موتور استپر را  با استفاده از درایور MSD02 و برد آردوینو (Arduino)  کنترل می کنیم.  شکل ۱ شماتیک سیم کشی اتصالات را نشان می­دهد.

Robotmakers[Arduino+MSD02+potensiometer]

شکل۱- شماتیک سیم کشی

به نکات زیر دقت شود:

 • ولتاژ منبع بین ۸-۴۰ ولت تنظیم گردد.
 • پین ۷ آردوینو برای تعیین جهت مشخص شود.
 • پین ۸ آردوینو برای ارسال پالس استفاده می­شود.
 • خروجی وسط پتانسیومتر را به پورت A5 متصل کنید.

این کد شامل سه بخش می­باشد:

بخش اول: تعریف متغییرها:

در این بخش پین ۷ برای تعیین جهت، پین ۸  برای ارسال پالس و پین A5 برای مقدار آنالوگ دریافتی از پتانسومتر تعریف شده اند. همچنین پین های ۷ و ۸ به عنوان خروجی و پین A5 به عنوان ورودی مشخص شده اند.

بخش دوم: تعریف تابع step:

در این تابع دو عملیات انجام می­شود:

۱- جهت دوران و تعداد پله

۲-  سرعت تولید پالس بر اساس مقدار آنالوگ پتانسیومتر.

در برنامه حاضر، اگر مقدار آنالوگ کمتر از ۲۳ باشد، پالسی به پورت PUL فرستاده نمی­ شود. به عبارت دیگر سرعت موتور صفر خواهد بود. در غیر این صورت با افزایش مقدار آنالوگ پتانسیومتر مقدار متغییر Delay کاهش می­ یابد و پالس­ هایی سریعتر تولید می­ شوند. زیرا همانطور که در برنامه مشاهده می کنید، تابع delayMicroseconds به مقدار Delay بستگی دارد.

بخش سوم: حلقه تکرار

در این حلقه در ابتدا درایور به اندازه ۱۶۰۰۰ پله در جهت ساعتگرد و پس از ۵۰۰ میلی ثانیه به مقدار ۹۰۰۰۰ پله در جهت پادساعتگرد دوران می­ کند و این روند ادامه می یابد.

 

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

2 پاسخ

 1. محمد می‌گه:

  سلام جناب کلانی
  میخواستم بدونم مدل استپ موتور استفاده شده چی هستش؟ و اینکه مثلا اگر بخوام از یک موتور قوی تر استفاده کنم چطوری درایور مربوط به اون را پیدا کنم. و اینکه کدها و آرایش برد تغییری می کند؟

  • محمود حسن پور دهنوی محمود حسن پور دهنوی می‌گه:

   با سلام
   درایور MSD02 واسه موتورهای استپر دوفاز طراحی شده و تا جریان ۱٫۸ آمپر رو پشتیبانی میکنه. واسه موتورهای دوفاز تا ۴ آمپر هم شرکت یه درایور جدید طرحی کرده به نام MSD04 که واسه اطلاعات بیشتر میتونین با شرکت تماس بگیرین. با درایور جدید هم آرایش برد و کدها تغییری نمیکنن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE