فیزیوتراپی بیمار سکته مغزی

فیزیوتراپی ( بازتوانبخشی ) بیماران آسیب دیده مغزی

مقدمه

سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خون رسانی به قسمتی از بافت مغزی است که به دلیل انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز بروز می کند. به بیان دیگر، اگر خون رسانی به قسمتی از مغز به هر دلیلی دچار اختلال شده یا متوقف شود، این قسمت از مغز دیگر نمی‌ تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحا «سکته مغزی» می‌ نامند.

سکته مغزی می‌ تواند به دلایل مختلفی مانند بسته یا پاره شدن یکی از رگ‌ های خون رسانی مغز ایجاد شود. یکی از مشکلات مبتلایان به سکته های مغزی را می توان در اختلالات حرکتی دانست.

ربات فیزیوتراپ در بهبود بیماران سکته مغزی با تکنیک بازی درمانی

محققان امریکایی با کمک ربات فیزیوتراپیست و بازی رایانه ای «چوب و توپ» به حرکت دوباره بازوهای قربانیان سکته مغزی شتافته اند. این روش می تواند در بهبود حرکت بازوها تاثیر به سزایی داشته باشد تا جایی که ربات ها توانبخشی را بهتر از انسان ها انجام می دهند. استفاده از این روش می تواند امید جدیدی برای مبتلایان به سکته های مغزی در سراسر دنیا باشد. برای مثال، ۱۱۰ هزار قربانی سکته مغزی در انگلیس وجود دارند که با مشکلاتی مانند عدم حرکت بازو، شانه و دست خود روبرو هستند.  در این راستا شرکت ربات سازان نمونه اولبه ربات فیزیوتراپیست را ساخت.

بازتوانی به کمک ربات ها، یک حوزه جدید در درمان های پزشکی محسوب می شود که می تواند گام موثری در درمان سریعتر باشد. این ربات با اطلاع از کارهایی که بیمار قادر به انجام آنها است یا کارهایی که قادر به انجام آنها نیست در کارهای مختلف به یاری بیماران می شتابد. این درمان می تواند به مرور زمان به اتصالات عضلانی که در اثر سکته مغزی از بین رفته اند، کمک کند. روش جدید درمانی حتی برای بیمارانی که ۵ سال از سکته مغزی آنها می گذرد نیز کارآمد و مفید بوده و بهبودهای قابل توجهی در بیماران مشاهده شد.
بیماران تحت درمان باید پشت یک میز و روبروی یک صفحه رایانه نشسته سپس بازوهای خود را بر نقطه خاصی قرار دهند. همزمان با حرکت بازوی بیمار، بازوی رباتیکی که به رایانه متصل است نیز شروع به حرکت در صفحه نمایش کرده تا بیمار قادر به بازی باشد. این بازی رایانه ای می تواند تقویت حرکات دستان بیمار را به دنبال داشته باشد. بیماران ۱۲ هفته تحت درمان قرار می گیرند تا بتوانند سلامتی خود را بازیابند.

نمونه پروتوتایپ ساخته شده این ربات توسط شرکت ربات سازان در مسابقات ایران اپن ۲۰۱۶ مقام دوم را در بین ربات های حاضر کسب کرد.

برای تولید و ساخت نمونه صنعتی این ربات نیاز به اسپانسر بوده و شرکت ربات سازان دعوت به همکاری می نماید. امید است با ساخت این ربات بتوانیم گام بزرگی در توانیابی افراد آسیب دیده مغزی برداریم.

IMG_6310[robotmakers.ir]

برای مشاهده عملکرد این ربات فیلم زیر را مشاهده نمایید.

ارتباط با ما:

کانال تلگرام :

@Robot_Makers_Admin

یا شماره تلفن :

۰۵۱ – ۳۸۷۶-۸۵۰۵

تماس حاصل فرمایید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE