۴-۱ راه اندازی یک میکروکنترلر AVR

از آنجایی که میکروکنترلر های AVR دارای خانواده های متنوعی هستند بهتر است کمی راجع به این خانواده ها و ویژگی های هریک به طور مختصر به صحبت بپردازیم.

  • خانواده ی TinyAVR :

در این خانواده همان طور که از نامش پیداست سعی بر آن بوده که اغلب ویژگی های خاص میکروکنترلر های AVR در یک ابعاد کوچکتر و با توان مصرفی کمتر در کنار هم جمع شوند تا برای مصارفی که در آن ها سرعت و حافظه ی پردازشی بالا زیاد مد نظر ما نیست ولی مصرف توان و ابعاد کوچک نقش حیاتی ای در طراحی ما دارند از این نوع میکروکنترلر ها استفاده کنیم. اگر از این خانواده از میکروکنترلر ها استفاده می کنید باید بدانید که برای راه اندازی این دسته به ولتاژهایی بین ۱٫۸ ولت تا ۵ ولت نیاز دارید و این میزان از ولتاژ وابسته به نوع میکروکنترلری است که از این خانواده استفاده می کنید. برای داشتن اطلاعات دقیق تر در مورد راه اندازی هرچه بهتر این میکروکنترلر ها بهتر است به برگه اطلاعات(Data Sheet) این نوع میکروکنترلر ها  مراجعه کنید و به دنبال واژه ی کلیدی Operating Voltage که همان ولتاژ عملیاتی است باشید.

در این قسمت به دقت با توجه به نیازی که شما دارید میزان ولتاژی که برای راه اندازی بهینه ی میکروکنترلر را لازم دارید آورده شده است.

در حالت کلی اغلب میکروکنترلر های AVR با اعمال ولتاژ ۵ ولت در حالت فعال قرار می گیرند.

  • خانواده ی MegaAVR :

این خانواده نسبت به خانواده ی tiny از کاربرد و محبوبیت بیشتری در بین کاربران آماتور برخوردار است.در این خانواده سرعت عملیاتی نسبت به خانواده tiny بیشتر بوده ولی مصرف توان در خانواده ی tiny کمتر است.

  • خانواده ی XMega :

در این خانواده سرعت، حافظه ی پردازشی، تعداد پایه ها و … نسبت به خانواده ی Mega بیشتر شده است. از این خانواده از میکروکنترلر ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که سرعت پردازشی بالاتر همراه با پاسخ بیشتر به تعداد ورودی های بیشتر که هم زمان به میکرو اعمال می شوند مطرح است. حال کمی بیشتر وارد مسائل کاربردی میشویم.

روش های  راه اندازی یک میکروکنترلر AVR

در این روش کافی است همانند شکل زیر تنها پایه ی VCC از یک میکروکنترلر AVR را به ۵+ ولت و پایه ی GND را به زمین (Ground)  متصل کنید.

در شکل ۶ یک میکرو کنترلر ATMega32 راه اندازی شده است.

همان طور که می بینید پایه ی شماره ی ۱۰ که همان VCC است به ۵+ ولت و پایه ی شماره ی ۱۱ که همان GND  است به زمین متصل شده است.

شکل 6 :‌ نحوه­ی راه اندازی ابتدایی میکروکنترلر

شکل ۶ :‌ نحوه ­ی راه اندازی ابتدایی میکروکنترلر

در حال حاضر میکرو کنترلر شما آماده ی کار است.

اما روش تکمیل تر راه اندازی میکروکنترلر AVR ، راه اندازی این میکروکنترلر همراه با مدار RESET است که به ما این قابلیت را می دهد که در صورت رخ دادن مشکلات ناخواسته در زمان اجرای برنامه میکروکنترلر خود را دوباره راه اندازی کرده و درصدد رفع این مشکلات برآییم. در شکل ۷ با فشردن کلید(Switch) میکروکنترلر ما Reset خواهد شد.

شکل 7 :  مدار ریست کردن میکروکنترلر

شکل ۷ :  مدار ریست کردن میکروکنترلر

همان طور که در شکل بالا مشاهده می کنید از یک مقاومت ۲۷۰ اهمی که به ۵+ ولت وصل شده و یک سوئیچ که به زمین وصل شده استفاده شده است.

علت این کار این بوده که اگر به پایه ی شماره ی ۹ نگاهی دوباره بیندازید می بینید که بالای کلمه ی RESET یک خط کشیده شده است. این خط به این معناست که این پایه زمانی در ناحیه ی فعال است که به زمین متصل باشد(Low Active). بنابراین هرگاه ما این پایه را به زمین متصل کنیم میکرو Reset خواهد شد. بنابراین برای اینکه از Reset شدن میکرو در زمان هایی که ما نمی خواهیم، جلوگیری کنیم همواره پایه ی RESET را با یک مقاومت بالا کش(Pull Up)  در حالت غیر فعال نگه می داریم. در مورد مقاومت Pull Up در فصل بعد بیشتر صحبت خواهیم کرد. راه بهتر دیگر برای راه اندازی هرچه مطمئن تر یک میکروکنترلر AVR قرار دادن یک خازن بین VCC و GND در این میکروکنترلر ها است. این عمل از Reset شدن ناگهانی میکرو به علت مشکلاتی از قبیل افت جریان در مدار جلوگیری می کند. یک خازن ۱۰μf می تواند انتخاب مناسبی برای این منظور باشد.

شکل 8 :‌ مدار راه انداز میکروکنترلر به همراه خازن

شکل ۸ :‌ مدار راه انداز میکروکنترلر به همراه خازن

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. رضا می‌گه:

    با تشكر از ارائه اين مطلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CLOSE
CLOSE